Foto: United Grupa, Bulsatcom, Screenshot facebook.com, TeleSrija montaža
I ako, za sada, Bugari ne plivaju za časni satelit, epska bitka se na Bugarskom tržištu odvija. Yettel Bugarska (zapravo, CETIN) i A1 Bugarska podneli su prigovore Bugarskoj Komisiji za zaštitu konkurencije, povodom pokušaja Vivakoma te Slovenia Broadband iz Luksemburga da kupe fiksnu i mobilnu pristupnu infrastrukturu Bulsatkoma.
Kako smo već i pisali, analitičari ocenjuju da je pokušaj rasparčavanja Bulsatkoma osmišljen sa namerom da se zaobiđe regulatorna kontrola same akvizicije, te da je inicijalno United Grupa finansirala Spasa Ruseva da kupi Bulsatkom, a sada pokušava da ga u parčićima pripoji Vivakomu.
Imovina Bulsatkoma obuhvata GPON optičku pristupnu mrežu i last mile infrastrukturu, kao i opremu, tornjeve, dozvole za frekvencijske opsege za mobilnu telefoniju i fiksni bežični pristup. Osim toga, Bulsatkom je vlasnik i satelita BulgariaSat-1, lansiranog 2016. godine na SpaceX Falcon 9 raketi, koji se sada nalazi u geostacionarnoj orbiti na poziciji 1.6 stepeni istočno.
BulgariaSat-1 je vrlo sposoban i mlad telekomunikacioni satelit, izrađen na SSL jezgru SSL-1300, i poseduje 30 Ku-band BSS transpondera i 3 FSS transpondera, dok je očekivani servisni život satelita 18 godina, tj. do 2034. godine.
Akvizicija Bulsatcoma, uz već postojeći moderni Vivakomov "Plana" Tier 4 Teleport u Bugarskoj, omogućila bi United Grupi da veoma profitabilno posluje i na tržištu prodaje DTH kapaciteta i infrastrukture, dok bi njihova TotalTV usluga, objedinjena sa Bugarskim i Grčkim DTH servisima, predstavljala izvanrednu priliku za uvećanje servisne teritorije uz uvećanje prihoda i izuzetno niske troškove poslovanja.
A1 Bugarska i CETIN Bugarska podneli su prigovore KZK, navodeći da je odluka KZK netačna, te da transakcija ispunjava uslove za regulatornu kontrolu.
Radi se o uslovu da transakcija mora biti vrednosti veće od 25 miliona leva, tj. 12.8 miliona evra. A1 Bugarska dalje navodi da je privredni sud u Sofiji zaustavio pokušaj Slovenia Broadband iz Luksemburga da preuzme 167 infrastrukturnih resursa i dobara u vlasništvu Bulsatkoma, prenosi SEE News.
Zanimljivo je da je Slovenija Broadband podnela Ugovor o koncentraciji u vezi sa akvizicijom Bulsatkoma i srpskoj Komisiji za zaštitu konkurencije, u šta je portal TeleSrbija imao uvid. Detalji same akvizicije su poverljivi.
Nema komentara