Foto: TeleSrbija montaža, MediaPool BG, Kurir, Kapital, SeeNews
Bugarska Komisija za zaštitu konkurencije donela je juče, 6. decembra, odluku da dozvoli otkup dela IKT infrastrukture u vlasništvu bugarskog Bulsatkoma, u korist Vivakoma, jednog od operatora United Grupe u Bugarskoj, a čiji je vlasnik Slovenija Broadband Sarl iz Luksemburga.
U Bugarskoj je odluka KZK naišla na otpor, pa i unutar same KZK, pri čemu je zamenik predsednika KZK, Dimitar Kjumurdžiev, predstavio tezu da "rasparčavanje" imovine Bulastkoma, te prodaja parče po parče Vivakomu ili ostalim operatorima ili kompanija United Grupe, predstavlja pokušaj UG da zaobiđu regulativu oko veličine transakcije, i dodatni obavezni nadzor nakon takve akvizicije.
Iz mišljenja Kjumurdžijeva može se zaključiti da je, prema njegovim rečima, reč o de fakto transakciji za sticanje ne samo infrastrukture Bulsatkoma, već i cele kompanije, jer „posle prenosa vlasništva preduzeće nema imovinu preko koje može da obavlja operativnu delatnost“.
Kako piše bugarski Kapital, ova odluka KZK je jako važna za United Grupu, koja i dalje iščekuje da primi sredstva od arapskog TAWAL, inače deo Saudijskog Telekoma (STC), za prodatih preko 4500 tornjeva za mobilne telekomunikacije, koji su bili vlasništvo Vivakoma, a sa kojim sredstvima UG planira da namiri svoja nadospela dugovanja kao i rate za kredite koje će dospeti u skorijoj budućnosti.
U odluci KZK navode se, ali se potpuno zanemaruju, negativna mišljenja A1 Bugarska i Yettel, kao i A1 Towers i Cetin, infrastrukturnih preduzeća dotičnih telekoma. Svoj stav ima i Plamen Genčev, osnivač Bulsatkoma.
Kako navodi A1, "može se izvući pravno opravdan zaključak da je, kršenjem člana 24. stav 1. Građanskog zakonika, planiran i započet niz transakcija kroz koje United Grupa preko "Viva Corporate" stiče kontrolu nad Bulsatkomom. Realizacijom transakcija krajnji rezultat je da će United Grupa preko Vivakoma steći osnovnu infrastrukturu Bulsatkoma, čime će se uspostaviti trajna kontrola nad kompanijom", usled čega će tržišta na kojima te dve kompanije posluju biti bitno izmenjena.
Yettel-ova mišljenja, koja su znatno poduža, idu u detalje u vezi sa masovnim otkupom kompanija od strane Vivakoma poslednjih godina, uključujući akvizicije Net 1, ComNet, Networks, Telnet i N3. Prema Yettel-u, kupovina Bulsatkom infrastrukture će dovesti do značajnih promena na nekoliko tržišta, uključujući i kolokaciju opreme mobilne mreže, gdje je Yettel, preko svoje infrastrukturne kompanije Cetin Bugarska, i kupac i konkurent United Grupe.
"Efekat transakcije biće još jači na maloprodajnim tržištima pristupa internetu, distribucije televizijskog programa i paket usluga, gde će udeo Bulsatkoma i Vivakoma ukupno iznositi oko 60-70%", dok na tržištu fiksnog interneta "Vivacom" će zauzeti dominantnu poziciju, piše u mišljenju Yettel-a.
Mišljenje Plamena Genčeva, osnivača Bulsatkoma, slično je mišljenju telekomunikacionih operatora. Prema njegovim rečima, nabavka čak i same infrastrukture će izobličiti tržište u korist "Vivakoma". "Nabavka kritičnih elemenata Bulsatkomove mobilne i fiksne infrastrukture je dugoročan i ciljan proces konsolidacije tržišne pozicije Vivakoma kroz akviziciju brojnih manjih operatora i odvojene imovine u cilju postizanja dominantne pozicije na tržištima na kojima posluje. " piše i Genčev.
On dodaje da čak i pod pretpostavkom da je posao samo za Bulsatkomovu infrastrukturu i izolujući naknadnu želju za potpunim spajanjem, "ova činjenica predstavlja nedozvoljeno uklanjanje Bulsatkoma sa tržišta telekomunikacija kao neophodnog četvrtog mobilnog operatora koji pruža nezavisnu infrastrukturu za mobilne telekomunikacione usluge. "
Nakon donošenja rešenja KZK, interesne strane imaju rok od 14 dana da podnesu prigovore. Očekuje se da će svih 5 aktera podneti prigovore u najkraćem roku, te da će se možda obratiti i Evropskom komesaru za konkurenciju, u cilju stopiranja transakcije i poništenja odluke bugarske KZK.
Nema komentara