Foto: TeleSrbija montaža, iStock
GPON (Gigabit Passive Optical Network) i DOCSIS (Data Over Cable Service Interface Specification) su dva različita tehnološka pristupa za pružanje širokopojasnog Interneta. Oba pružaju velike brzine Interneta, ali GPON optički Internet ima nekoliko prednosti u odnosu na DOCSIS kablovski Internet.
Evo nekoliko ključnih razloga zašto je GPON bolji izbor:
Brzina prenosa podataka: GPON optički Internet nudi veće brzine prenosa podataka u odnosu na DOCSIS kablovski Internet, posebno kada se posmatra Upload brzina. GPON podržava Upload brzinu do 1.2 Gbps agregatno, dok DOCSIS 3.0 podržava Upload do 150 Mbps. NG-PON2 podržava brzine do 10/2.5 Gbps, dok DOCSIS 3.1 podržava brzine do 10/1 Gbps.
Manje smetnji: Optičke mreže poput GPON-a su potpuno neosetljive na smetnje od električnih signala i magnetnih polja, a što često dovodi do smanjenja brzine Interneta u kablovskim mrežama, kao i pojave nestabilnosti u radu konekcije. GPON koristi svetlosne signale za prenos podataka, što omogućava stabilan i pouzdan prenos podataka bez obzira na udaljenost.
Veći kapacitet: GPON mreža ima veći kapacitet od DOCSIS-a, što znači da može podržavati više korisnika na istoj infrastrukturi bez smanjenja brzine. To je ključno u gusto naseljenim područjima ili u situacijama gdje postoji velika potražnja za širokopojasnim uslugama.
Veći domet: Optički signali kod GPON-a imaju značajno veći domet u odnosu na električne signale kod DOCSIS-a. To znači da je GPON bolji izbor za pružanje Internet usluga na velikim geografskim područjima, kao što su ruralna područja ili područja s niskom populacijom, ako posmatramo i troškove izgradnje pristupne mreže i cene neophodne opreme.
Manja latencije: GPON pruža manju latenciju od DOCSIS-a. Latencija predstavlja vremensko kašnjenje u prenosu podataka i igra važnu ulogu u performansama aplikacija koje zahtevaju okruženje bez kašnjenja za pravilan rad, kao što su online igre ili video konferencije.
Budućnost tehnologije: Optičke mreže, kao što je GPON, predstavljaju dugoročno održivo rešenje jer se zasnivaju na optičkim vlaknima, koja su beskonačno proširiva. Po jednom optičkom vlaknu, moguće je "pustiti" više različitih vrsta PON tehnologije na različitim talasnim dužinama, i vrlo lako nadograditi kapacitet mreže za red veličinu više, jednostavnom promenom opreme koja se nalazi na tački pristupa operatora (OLT). Multipleksiranjem, postiže se mogućnost da se korisnici postepeno migriraju na novu tehnologiju, jer se signal stare ne gasi, već paralelno funkcionišu. S druge strane, DOCSIS koristi postojeću kablovsku infrastrukturu ograničenog i fiksnog kapaciteta, što zahteva povećanje broja aktivnih nodova u mreži odnosno smanjenje broja korisnika koji "dele jedan kabl" da bi se povećao kapacitet mreže. Ovakva proširenja, osim što predstavljaju značajno ulaganje, su često nemoguća zbog nedostatka prostora ili nemogućnosti pribavljanja građevinskih dozvola za postavljanje većeg broja dodatnih jedinica aktivne opreme na mreži.
Iako oba pristupa imaju svoje prednosti i ograničenja, GPON optički Internet nudi veće brzine, veći kapacitet, manje latencije i bolju otpornost na smetnje, što ga čini boljim izborom za mnoge korisnike koji traže vrhunsku širokopojasnu Internet uslugu.
U pogledu televizije, putem optičkih vlakana je moguće prenositi i signale digitalne televizije po DVB-C standardu, koristeći tehniku "RF over glass", čime će se očuvati praktičnost upotrebe broadcast DVB-C televizije, uz dobijanje svih benefita pasivne optičke pristupne mreže za Internet uslugu i druge interaktivne servise.
1 komentar
Prednost je oprema za održavanje mreže, potreban vam je samo ručni alat dok su za optiku potrebni skupi splajseri.. kod nas se optička vlakna postavljaju sa spoljene strane zidova lako se oštete trebalo bi da budi bolje mehanički zaštićena jos nije predvidjeno da se pri izgtadnji novih zdgrada optitika postavlja direknto “u zidove”..