Foto: TeleSrbija montaža, Al Jazeera Balkans, privatna arhiva M.K.
I dok nestručni fosili na IKT medijskoj sceni iznosi neproverene i netačne informacije o Telekomovom izdvajanju tornjeva u Sky Towers Infrastructure doo, istovremeno ide kamion Bulevarom Umetnosti, a iz njega se čuje, "Staro gvožđe kupujemo .. i dobro plaćamo!"
Želim da iskoristim priliku da ukažem da prodaja gvožđurije, dakle amortizovanih telekomunikacionih tornjeva i stubova, i to ponajviše samostojećih, nije prodaja kritične infrastrukture, kako je i sam Telekom potvrdio u svojim saopštenjima.
Telekomunikacionim operatorima nije u interesu da iznajmljuju pristup tornjevima pod komercijalnim uslovima, što usporava širenje novih operatora, te povećava cene izgradnje pokrivenosti za sve aktere na telekomunikacionom tržištu.
Izdvajanjem gvožđurije u odvojenu kompaniju, ne samo što se boost-uje finansijska situacija operatora, već se umanjuju troškovi održavanja tih tornjeva, a kroz iznajmljivanje prostora na tornjevima, oni se mogu profitabilno i održavati, čime svi akteri, pa i operator čiji su ti tornjevi bili vlasništvo pre izdvajanja, plaćaju manju cenu zakupa.
Nažalost, nestručna lica izlaze po raznim televizijama i portalima i iznose neke neosnovane teorije, čime obmanjuju javnost, i forsiraju politizaciju jednog običnog liberalnog poslovnog poteza motivisanom finansijskim indikatorima i smerom kretanja telekomunikacionog tržišta.
Ovakvi postupci, osim što ukazuju na nedostatak kredibilnih stručnih izvora u pogledu tržišta IKT usluga i infrastrukture, nanose štetu svim operatorima koji bi želeli da tornjeve iznajmljuju ili prodaju, i tim nestručnim populističkim zastrašivanjem javnosti usporavaju dalji napredak i širenje telekomunikacione infrastrukture svih operatora u Srbiji.
Telekom je pogrešio samo to što je čekao da bude poslednji operator od tri mobilna operatora u Srbiji koji će izdvojiti gvožđuriju u posebno privredno društvo, a kasnili su čak 8 meseci za United Grupom, koja je prodala tornjeve početkom 2023. godine (a finansijsku transakciju finalizovala krajem avgusta 2023. godine) diktatorskom režimu Saudijske Arabije.
Prodaja tornjeva Vivakoma, Telemach Slovenija i Telemach Hrvatska (oba su bivši Tele2) kompaniji TAWAL u vlasništvu Saudijskog Telekoma, realizovana je u cilju namirenja dospelih dugovanja United Grupe u ciklusu FY 2023.
Na domaćoj sceni, A1 Srbija je svoju gvožđuriju izdvojila u A1 Towers Infrastructure doo, deo EuroTeleSites, dok je Yettel izdvojio svoju gvožđuriju (ali i mnogo više, uključujući transport, IP, core, i poslovanje iznajmljivanja IP pristupa i tranzita) u CETIN.
Nema komentara