United Grupa se dublje zadužuje: Novi dug od 750 miliona evra kroz emisiju obveznica

United Grupa se dublje zadužuje: Novi dug od 750 miliona evra kroz emisiju obveznica

Foto: United Group BV Amsterdam

United Grupa BV, koja se pozicionirala kao jedna od vodećih telekomunikacionih i medijskih kompanija u jugoistočnoj Evropi, nedavno je objavila još jedno zaduživanje u nizu – ovog puta refinansirajući obveznice u iznosu od 600 miliona evra koje dospevaju 2026. godine. Međutim, umesto da se zaustavi na pokrivanju postojećeg duga, kompanija je podigla novi zajam na vrednost od 750 miliona evra, uz kamatnu stopu od 6,5%.

Ovakav potez, iako predstavlja način da se pokrije prethodni dug i vrate sredstva iz revolving kreditne linije, otvara pitanje o održivosti finansijske strategije United Grupe. Umesto smanjenja duga, kompanija se sve više upušta u novi ciklus zaduživanja, održavajući nivo neto zaduženosti na sličnom nivou. Nove obveznice sa rokom dospeća od sedam godina ocenjene su sa rejtingom – B2 od strane Moody’s-a i B od strane S&P-a, što ukazuje na kvantifikovano stanje ovakve strategije.

Izvršni tim, predvođen Janezom Živkom, potpredsednikom finansija, u saopštenju prikazuje ovu transakciju kao "stratešku", hvaleći "snažnu potražnju" za novim obveznicama. Ipak, činjenica da se kompanija već ove godine dodatno zadužila preko refinansirajuće emisije od 1,73 milijarde evra, podstiče zabrinutost da United Grupa sve više zavisi od akumuliranja duga kako bi ostala likvidna i održavala privid stabilnog poslovanja.

Ovo konstantno zaduživanje, iako trenutno možda koristi kompaniji da prolongira dospele obaveze, dugoročno bi moglo postati teret koji će biti sve teže nositi, naročito u slučaju nepovoljnijih tržišnih uslova ili usporavanja rasta na tržištima na kojima posluju.

0
❤️
0
👍
0
😲
0
😢
0
😠
0

1 komentar

Bane
Isto to radi i Telekom, samo postoji jedna bitna razlika, oni rade sa nasim parama. :)
Sto se tice United Group, previse su se zaleteli u prethodnih par godina sto se tice akvizicija po Grckoj, Bugarskoj, Sloveniji i Hrvatskoj. To negde mora da se oseti u samoj kompaniji da nije validno da finansijski gledano proces zarade bude brzi nego proces potrosnje koji je kod njih progresivno konstantan.