Foto: TeleSrbija montaža, Conexio, A1 Srbija
Operator A1 Srbija izdao je saopštenje za medije gde se navodi da su započeli preuzimanje celokupnog udela u novoosnovanom privrednom društvu Conexio Metro doo, a koje je nastalo iz Conexio doo.
Podsećamo, Conexio doo je dosadašnji vlasnik pasivne infrastrukture (optičke kablove, kablovsku kanalizaciju i slično) nekadašnjeg (propalog) operatora Targo Telekom. Početkom juna 2024. donet je Plan podele, čime je "metro mreža" odnosno infrastruktura do krajnjih korisnika, izdvojena u novo privredno društvo Conexio Metro doo, dok je Conexio zadržao ostalu imovinu koja nije izdvojena. Podela je usvojena i realizovana krajem avgusta 2024. godine.
Kako se navodi u saopštenju A1, oni će preuzeti 100% udela nad Conexio Metro doo - uslovljeno odobrenjem regulatora, pre svega Komisije za zaštitu konkurencije, čime stiču "vlasništvo nad 300 kilometara optičkih kablova", kao i "pristup do više od 42.000 domaćinstava, uglavnom na Novom Beogradu. "
„Kako postajemo konvergentni operator koji nudi kompletan spektar telekomunikacionih usluga na jednom mestu, naši korisnici moći će da zadovolje sve svoje komunikacione potrebe – bilo da je reč o mobilnim, internet ili TV uslugama – uz A1 Srbija kao svog jedinog operatora. " - izjavila je Judit Albers, direktorka A1 Srbija
Celokupno saopštenje dostupno je na sajtu A1.
Više o Targo Telekomu
Targo Telekom, koji je u stečaju od maja 2015. godine, povezan je sa "aferom Nuba", prema kojoj je - kako je Tužilaštvo za organizovani kriminal to predstavilo - bivši ministar za zaštitu životne sredine Oliver Dulić zlupotrebio službeni položaj - zajedno sa svojim zamenikom Nebojšom Janjićem i direktorom JP "Putevi Srbije" Zoranom Drobnjakom - i time omogućio Nubi - konkretno srpskom ogranku slovenačke firme Nuba Invest - da bez pribavljanja neophodnih dozvola postavi optičke kablove duž državnih puteva Srbije do granica sa Hrvatskom, Mađarskom, Rumunijom, Bugarskom i Severnom Makedonijom, i time je navodno oštetio budžet za oko 80.000 evra. Pošto je ovaj "poseban tretman" za Nubu realizovan kroz promene načina rada JP "Putevi Srbije" putem posebnih tajnih dopisa, tužilaštvo je navelo i da su operatori SBB i Telenor takođe oštetili budžet zbog nepribavljanja neophodnih dozvola.
Optužnica je podignuta krajem 2014. godine, a suđenje Duliću, Janjiću i Drobnjaku pred Višim sudom u Beogradu je počelo u maju 2015. godine. Nakon što je 2017. godine doneta presuda kojom su sva trojica dobili kaznu zatvorom, posle godinu dana je Apelacioni sud oborio presudu, pa je u ponovljenom postupku doneta oslobađajuća presuda za sve optužene, nakon čega je u ponovljenom postupku kod Apelacionog suda afirmisana oslobađajuća presuda, čime je okončana "afera Nuba".
Paralelno sa time, sproveden je plan reorganizacije nad Targo Telekomom, od strane WM Equity Partners, a u junu 2019. godine privredno društvo "Targo Telekom doo" je okončalo stečajni postupak, time što je Madison Debt Holdings Sarl iz Luksemburga otkupio stečajnog dužnika kao pravno lice, za 19 miliona evra, a stečajni postupak je nastavljen nad stečajnom masom "Stečajna masa Targo telekom doo", dok je glavno privredno društvo promenilo ime u "Conexio doo". U narednom periodu, vršeno je merenje, evidentiranje i ispitivanje sve pasivne infrastrukture, kao i aktivne opreme i uređaja, od strane Conexia. Popisani vodovi, oprema i slično su javno dostupni u dokumentima koje je Conexio dostavio APR-u.
Konačno, u junu 2023. godine, A1 Srbija je najavio da će preuzeti "deo infrastrukture Conexia", u cilju uvođenja fiksnog pristupa Internetu putem xPON optičke mreže, što je kasnije i prenešeno od strane medija. Detalji same transakcije nisu bili poznati, ali je spominjano da će A1 preuzeti "preko 850 kilometara" optičkih kablova.
1 komentar