BUDUĆNOST PRED NAMA! Šta su doneli a šta tek donose novi WiFi standardi?

BUDUĆNOST PRED NAMA! Šta su doneli a šta tek donose novi WiFi standardi?

Foto: Canva Stock

Razvoj WiFi tehnologije prati sve veće zahteve za većim protokom, boljom efikasnošću u prenatrpanim mrežama i nižim kašnjenjem. Najnoviji standardi – WiFi 6 (802.11ax), WiFi 6E i WiFi 7 (802.11be) – donose napredne tehničke inovacije poput šireg spektra, složenijih modulacionih šema i novih tehnika multipleksiranja. Ovi standardi obezbeđuju značajna poboljšanja u odnosu na prethodne verzije, omogućavajući mrežama da se bolje nose sa rastućim brojem uređaja i zahtevnijim aplikacijama.


Šira propusnost i optimizacija kanala

WiFi 6 povećava maksimalnu širinu pojedinačnih kanala na 160 MHz, što omogućava brži prenos podataka. Međutim, jedno od ključnih poboljšanja dolazi sa WiFi 7, koji podržava širinu kanala do 320 MHz, čime udvostručuje kapacitet mreže. Ova veća širina smanjuje potrebu za preklapanjem kanala i poboljšava performanse u okruženjima sa velikim brojem povezanih uređaja. U isto vreme, povećanje širine kanala dolazi sa izazovom – uređaji moraju biti precizniji u održavanju stabilnosti signala kako bi se sprečila interferencija.

Poređwnja radi, WiFi 5 (802.11ac) podržava širine kanala do 80 MHz.


OFDMA: Bolje upravljanje mrežnim resursima

Orthogonal Frequency-Division Multiple Access (OFDMA) predstavlja ključnu inovaciju u WiFi 6, koja omogućava efikasnije korišćenje frekvencijskog spektra. OFDMA deli svaki kanal na male podkanale (Resource Units - RU), omogućavajući više uređaja da paralelno prenose podatke bez čekanja na slobodan kanal. Ovo smanjuje latenciju i poboljšava performanse u mrežama sa velikim brojem istovremenih konekcija, kao što su pametni domovi i industrijska IoT okruženja.


Napredna modulacija: 1024-QAM i 4096-QAM

WiFi 6 uvodi 1024-QAM (Quadrature Amplitude Modulation), čime povećava efikasnost prenosa podataka za 25% u poređenju sa 256-QAM, korišćenim u WiFi 5. Novi WiFi 7 standard ide još dalje, koristeći 4096-QAM, što dodatno povećava količinu podataka koja može biti preneta po simbolu. Viša modulacija zahteva veću snagu signala i manju interferenciju, ali omogućava ekstremno visoke brzine u idealnim uslovima.


MLO (Multi-Link Operation): Paralelna upotreba više opsega

Jedna od najvažnijih inovacija WiFi 7 je Multi-Link Operation (MLO). Ova tehnologija omogućava uređajima da istovremeno koriste više frekvencijskih opsega – 2.4 GHz, 5 GHz i 6 GHz – za prenos podataka. Time se obezbeđuje optimalan protok čak i u slučaju preopterećenja jednog opsega, čime se smanjuje latencija i povećava stabilnost mreže. MLO omogućava dinamičko prebacivanje između opsega, zavisno od uslova mreže i intenziteta saobraćaja.


Target Wake Time (TWT): Optimizacija potrošnje energije

TWT tehnologija, koja je uvedena sa WiFi 6, omogućava precizno planiranje kada uređaji treba da se povežu sa mrežom. Ova funkcija je ključna za IoT uređaje, jer značajno smanjuje potrošnju energije omogućavajući im da budu u stanju mirovanja kada nije potrebno prenositi podatke. Ova karakteristika takođe produžava vek trajanja baterija na pametnim uređajima i doprinosi energetskoj efikasnosti.


Povećanje kapaciteta uz BSS Color

Basic Service Set (BSS) Coloring je još jedna inovacija uvedena sa WiFi 6. Ova funkcionalnost omogućava uređajima da razlikuju mreže koje koriste isti kanal po različitim "bojama", čime se smanjuje interferencija između mreža u blizini. BSS Coloring poboljšava performanse u prenatrpanim okruženjima, kao što su višestambene zgrade ili kancelarijski prostori sa velikim brojem mreža.


Manja latencija za aplikacije u realnom vremenu

Svi ovi standardi doprinose smanjenju latencije, što je od kritične važnosti za aplikacije u realnom vremenu, poput gejminga, video konferencija i industrijskih kontrolnih sistema. WiFi 7, zahvaljujući kombinaciji šireg spektra, napredne modulacije i MLO tehnologije, može da postigne kašnjenja od svega nekoliko milisekundi, čineći ga idealnim za buduće primene kao što su autonomna vozila i VR/AR okruženja.


WiFi 6E: Iskorišćenje spektra na 6 GHz

WiFi 6E proširuje mogućnosti WiFi 6 dodavanjem opsega od 6 GHz, koji omogućava korišćenje više kanala bez interferencije sa već zauzetim 2.4 GHz i 5 GHz opsezima. Ovaj dodatni spektar omogućava brži prenos podataka i poboljšava performanse u mrežama sa mnogo povezanih uređaja. U kombinaciji sa OFDMA i 1024-QAM, WiFi 6E omogućava vrhunsko iskustvo strimovanja i gejminga.


Novi WiFi standardi nisu samo odgovor na trenutne potrebe, već i priprema za buduće izazove u povezivanju. Povećanje brzina, smanjenje latencije i optimizacija potrošnje energije čine ih ključnim za razvoj IoT rešenja, AR/VR aplikacija i industrijskih sistema. WiFi 6 i WiFi 6E već donose značajne benefite, dok će WiFi 7 postaviti nove standarde u performansama i stabilnosti mreža u narednim godinama, obezbeđujući korisnicima mreže koje mogu pratiti sve brži razvoj tehnologije i rastuće potrebe za povezivanjem.

0
❤️
0
👍
0
😲
0
😢
0
😠
0

2 komentara

Bane
@Slobodan

Malo si pobrkao Wifi i 6G mobilnu mrezu koja je u zavrsnoj fazi eksperimentisanja u Japanu i Kini. :)
Slobodan
Šta se dešava sa dostupnošću 6GHz band-a u Srbiji? Koliko znam on zvanično još nije dostupan kod nas...