SES - Dosegnite do publike svuda - Neuporediv evropski domet od preko 170 miliona domaćinstava

Čemu služi „kružić” na United Media kanalima i kako funkcioniše ova zaštita od piraterije?

Čemu služi „kružić” na United Media kanalima i kako funkcioniše ova zaštita od piraterije?

Foto: United Media Sarl Luksemburg, N1info.rs

Kanali čiji je emiter United Media (izuzev nekih koje ne emituje UM direktno, npr. Nova Series i Nova Max) već nekoliko godina, konkretno od početka 2020. godine, imaju tzv. watermark odnosno žig u donjem desnom uglu.

Taj žig se manifestuje kao krug podeljen na 4 dela, od čega su različiti delovi kruga "osvetljeni" u određenim okolnostima. 

Interesantno je spomenuti i da je u početku, United Media prikazivala kružić sa slovom i, ali su to kasnije promenili u sistem sa podeljenim krugom koji se primenjuje do danas.

Šta indikuje krug?

Krug indikuje samo informaciju preko koje platforme se emituje neki kanal. 

Kada je u upotrebi Total TV / EON SAT odnosno DVB-S, osvetljena su gornja dva dela kruga. 

Kod upotrebe DVB-C (D3, i EON Hybrid Box) osvetljena je donja desna polovina kruga. 

Kod IP prenosa, odnosno OTT režima (Multiscreen, Off-net, kao i CUTV odnosno vraćanje unazad), osvetljena je donja leva polovina kruga.

Šta je Friend MTS?

Friend MTS je kompanija čije usluge koristi United Media za zaštitu od piraterije korišćenjem nevidljivih žigova koji se ucrtavaju i tokom procesa enkodiranja video strima, bilo za emitovanje preko satelita, kablovske mreže ili putem OTT servisa, kao i tokom reprodukcije.

Bitno je napomenuti da sam krug nema nikakve veze sa Friend MTS platformom, jer Friend MTS koristi tehnologiju za nevidljivo označavanje izvora strima. United Media je potpisala ugovor o saradnji sa Friend MTS i počela sa implementacijom ovog rešenja početkom 2019. godine, a tokom 2022. godine su povećali obim saradnje i za nove Bugarske i Grčke TV kanale koji su u vlasništvu United Medije.

Friend MTS isto tako pruža platformu za automatski nadzor piratskih strimova kod najvećeg broja popularnih piratskih IPTV provajdera (zapravo, stručno, to su OTT provajderi, a ne IPTV, ali se naziv "IPTV" odomaćio posebno u kontekstu piratskih strimova), koja ujedno automatski detektuje nevidljive žigove u sadržaju i generiše ne samo obaveštenja za nosioca prava, nego i samog emitera, a isto tako može automatski da prosledi DMCA takedown zahteve hosting provajderima ili makar CloudFlare-u iza koga se nalazi velika većina piratskih striming servisa.

Šta je nosioc prava, šta je emiter a šta je operator?

Treba uvek imati na umu da United Grupa posluje i kao operator - Telemach, SBB, Vivacom, Nova, itd., ali i kao emiter - United Media (Sport Klub, Nova, N1, Vijesti, Doma, Nova S, Diema, Nova Sport, Nova Max, Nova Series, Nova Cinema, Nova Life, IDJ, Brainz, Lov i ribolov, Pikaboo, Cinemania, Mini, Grand, The Voice, Magic, Kino Nova, Diema Sport, i još…) i kao nosilac prava - svaki sportski prenos za koji United Media ima ekskluzivna prava distribucije, kao i događaji koje organizuje United Grupa, npr. rijaliti emisije, i slično.

U ulozi operatora, cilj je označiti koji kanal distribucije - satelit, kablovski, OTT - kao i koji region (država, grad), a idealno i koji pretplatnik i konkretan uređaj, emituju neki signal koji se dalje piratski redistribuira. Za prvi deo identifikacije - kanal distribucije - koristi se kružić.

U ulozi emitera, ne treba zaboraviti da United Media svoje sadržaje stavlja na raspolaganje i drugim operatorima - najosnovniji primer je kanal N1 koji u Srbiji reemituje Orion telekom, ili npr. Sport Klubovi koje reemituje Jotel. Ovi kanali nemaju "kružić" kod tih operatora.

Krajnje, kao nosilac prava, United Media želi da zaštiti svoje sadržaje, ne samo kada se emituju preko svojih operatora, ili čak nužno preko svojih kanala, nego i u slučajevima kada se njihov sadržaj emituje preko drugih TV kanala čiji emiter nije United Grupa. 

Nevidljiva zaštita?

Ako sagledamo 3 uloge u kojima se nalazi United Grupa, jasno je da je za sve te scenarije potrebno kombinovanje nekoliko različitih sistema za obeležavanje sadržaja, bilo da li pričamo o načinu distribucije, operatoru, samom TV kanalu ili nekom sadržaju koji se emituje na nekom kanalu a koji ne mora da bude u vlasništvu United Medije.

Kako su ekskluzivni sadržaji koji su dostupni na ekskluzivnim TV kanalima koji se emituju samo unutar zatvorene mreže United Grupe iz Luksemburga, i distribuiraju samo preko njihovih operatora u 8 država (plus svet ako računamo Net TV Plus), i dalje jedan od glavnih aduta ponude bilo kog pojedinačnog operatora UG, svakako je primarni fokus na zaštiti distribucije samih kanala iz perspektive operatora.

Zbog toga, STB uređaji United Grupe, bilo da li je reč o satelitskim prijemnicima Total TV odnosno EON SAT, ili kablovskim prijemnicima kao što su D3, D3 mini, EON Hybrid, OTT STB uređaji kao što su EON All-IP STB-ovi (SDMC, Changhong), pa čak i Smart TV aplikacije, mobilne aplikacije i web sajt EON.tv - ubacuju nevidljivi žig odnosno watermark koji služi da identifikuje konkretan uređaj (a sa tim i pretplatnika, device ID, IP adresu, itd.) kao i konkretan enkoder i ingest source sadržaja.

Ovaj žig omogućava vrlo lako i automatsko identifikovanje konkretnog uređaja koji prikazuje neki kanal, a čiji se HDMI izlaz "hvata" takozvanom capture karticom, i dalje re-enkodira i re-emituje unutar piratskih striming sistema.

Po identifikaciji, UG ima nekoliko načina da reaguje, jedan od kojih je da deaktivira STB odnosno ukine mu pristup sadržaju, prikaže neku poruku na njegovom ekranu, ili da prosledi prijavu nadležnim organima, uz obavezno slanje takedown prijave hosting provajderu piratskog striming sistema.

Ovakav žig, koji identifikuje uređaj i pretplatnika, STB ili aplikacija prikazuju preko samog video strima, koji stiže samo označe enkoderom i kanalom distribucije.

United Medija, takođe, za feed-ove kanala koje pruža na raspolaganje drugim operatorima, ubacuje određene nevidljive žigove koji identifikuju konkrentog operatora i kanal distribucije feed-a.

Bitno je napomenuti da je ova zaštita ne samo nevidljiva za oko, već izrazito rezilijentna na rekompresiju, tako da je moguće dešifrovati podatke i nakon što se strim re-enkodira nekoliko puta.

Praksa neprimetnog ugnježđivanja informacija u neki sadržaj, bilo tekst, sliku, video ili audio, zove se steganografija.

Kudelski-Nagra i NexGuard QuickMark

United Grupa za potrebe identifikacije konkretnih pretplatnika na svojim STB-ovima i OTT servisima koristi napredno rešenje firme Nagra (Kudelski Group), zvano NexGuard QuickMark. 

I ako je Nagra najpoznatija za Nagravision sistem kriptovanja satelitskih a kasnije i kablovskih signala, ova vertikala u okviru Kudelski grupe je u međuvremenu izrasla u sveobuhvatnog pružaoca rešenja za zaštitu sadržaja i praćenja lanca distribucije sadržaja, što legitimnim što nelegitimnim putem.

Prema javno dostupnim informacijama, u pitanju je vrlo robusno rešenje za identifikaciju ne samo kanala distribucije, platforme, uređaja, modela uređaja i pretplatnika već i mnoštva drugih informacija, koristeći nevidljive identifikacione žigove, koji se pritom svo vreme pomeraju po video strimu, i po tvrdnjama firme Nagra, tehnologija je izrazito otporna na rekompresiju i može da "preživi" nekoliko koraka rekompresije lossy kodecima kao što su H264 i H265.

United Cloud Gladiator

Nijedan tekst o zaštiti od piraterije u kontekstu United Grupe ne bi bio kompletan bez spominjanja platforme Gladiator. U pitanju je softverska platforma sa dodatnim mikroservisima koju je razvio United Cloud za potrebe United Grupe, i koja se bavi automatskim nadzorom, detekcijom, klasifikacijom i reagovanjem na događaje kršenja prava odnosno protivzakonite redistribucije sadržaja.

O ovoj platformi se jako malo zna, uzimajući u obzir da je u pitanju interni alat United Grupe, koji je samo "u prolazu" spomenut na sajtu United Cloud-a, zajedno sa Octopus-om i sličnim drugim internim alatima.

Zaključak

Gorespomenuti sistemi i načini zaštite sadržaja i kanala predstavljaju samo jedan mali deo strategije za sprečavanje piraterije koje primenjuju mnogi operatori i emiteri u svetu, pa i United Grupa.

Ipak, o ovakvim sistemima, ma koliko bili interesantni sa tehnološke strane, za IKT entuzijaste, zna se jako malo, jer se njihova efikasnost zasniva na tajnovitosti.

Specifikacije i konkretni detalji o načinu rada bilo Friend MTS ili NexGuard sistema nisu poznati, a nije poznato ni koje sve servise koristi United Grupa za ove svrhe.

Informacije u ovom tekstu su sakupljane tokom perioda od 3 godine, koliko se priprema ovaj tekst, iz raznih javnih izvora, ali ovo predstavlja samo delić izrazito kompleksne i tajnovite tematike.

0
❤️
0
👍
0
😲
0
😢
0
😠
0

Nema komentara