Prosleđivanje poziva! Kako radi, čemu služi i kako se aktivira?

Prosleđivanje poziva! Kako radi, čemu služi i kako se aktivira?

Foto: RawPixel

Prosleđivanje poziva je telekomunikaciona funkcionalnost koja omogućava automatsko preusmeravanje dolaznih poziva sa jednog telefonskog broja na drugi. Ova opcija se koristi kada korisnik ne može ili ne želi da odgovori na poziv na primarnom broju i želi da taj poziv preusmeri na alternativni broj, bilo da je to mobilni, fiksni ili čak voicemail. U zavisnosti od opcija i podešavanja koje nudi operater, prosleđivanje poziva može biti bezuslovno (svi pozivi se automatski prosleđuju) ili uslovno (samo ako je linija zauzeta, ako nema odgovora ili je uređaj nedostupan).


Podešavanje prosleđivanja poziva

Postupak podešavanja prosleđivanja poziva varira u zavisnosti od uređaja i mreže. Najčešće se podešava pomoću specijalnih kodova koji se unose u telefon, kao što su:

Bezuslovno prosleđivanje: Unos koda kao što je *21*broj#, gde se "broj" zamenjuje željenim brojem na koji će se pozivi prosleđivati.
Prosleđivanje ako je zauzeto: *67*broj#
Prosleđivanje ako nema odgovora: *61*broj#
Prosleđivanje ako je uređaj isključen ili izvan dometa: *62*broj#

Nakon unosa koda, potvrda se najčešće dobija putem poruke na ekranu ili zvučnog signala. U modernim pametnim telefonima, opcija prosleđivanja se takođe može naći u meniju za podešavanje poziva, gde korisnik jednostavno bira vrstu prosleđivanja i unosi broj.


Prosleđivanje poziva se često koristi u poslovnom okruženju kako bi se osiguralo da svi dolazni pozivi budu primljeni, čak i kada je zaposleni zauzet ili van kancelarije. Privatni korisnici ga koriste kada ne žele da propuste važan poziv dok su na odmoru ili kada im je primarni uređaj isključen. U romingu, prosleđivanje poziva može pomoći da se izbegnu dodatni troškovi, ali je važno razumeti kako se ono naplaćuje.

Kada se koristi prosleđivanje poziva, bitno je imati na umu da se često obračunavaju dodatni troškovi, naročito u romingu.

Ukoliko se prosleđivanje koristi dok je korisnik u inostranstvu, može doći do većih troškova, jer operater prvo uspostavlja vezu sa korisnikovim brojem u roaming mreži, a zatim prosleđuje poziv na željeni broj.

Bezuslovno prosleđivanje poziva (npr. *21*) uvek će izazvati naplatu dva poziva: prvi od pozivaoca do korisnika koji koristi prosleđivanje, i drugi od korisnika do prosleđenog broja. Ako je korisnik u romingu, bezuslovno prosleđivanje poziva neće izazvati posebnu naplatu kao da je saobraćaj ostvaren u romingu.

Nasuprot tome, uslovno prosleđivanje (npr. *67*) kada je uređaj isključen ili zauzet, osim što će u domaćem saobraćaju izazvati naplatu dva poziva - prvi od pozivaoca do korisnika koji koristi prosleđivanje, i drugi od korisnika do prosleđenog broja, u situacijama kada je korisnik u romingu, dovešće do toga da se dolazni i odlazni saobraćaj za potrebe prosleđivanja poziva naplaćuje kao da je ostvaren u romingu. To praktično znači da će Vam operator naplatiti cenu dolaznog poziva u romingu kao i cenu odlaznog poziva u romingu, za prosleđeni poziv.


Korisnicima se savetuje da uvek provere troškove prosleđivanja kod svog operatera pre nego što aktiviraju ovu uslugu, posebno kada putuju u inostranstvo. Takođe, treba redovno proveravati stanje i vrstu aktiviranih prosleđivanja (korišćenjem koda #21# za proveru bezuslovnog prosleđivanja, npr.) kako bi se izbegli neželjeni troškovi i osiguralo da su svi pozivi pravilno usmereni.

0
❤️
0
👍
0
😲
0
😢
0
😠
0

Nema komentara