Telekom Srbija se povlači iz sektora e-novca: NBS oduzela dozvolu

Telekom Srbija se povlači iz sektora e-novca: NBS oduzela dozvolu

Foto: Shutterstock/Zarko Prusac

Telekomu Srbija oduzeta je dozvola za izdavanje elektronskog novca, vidi se u rešenju koje je donela Narodna banka Srbije.

Rešenje je doneto 10. aprila, a objavljeno je danas u Službenom glasniku.

Naime, samo preduzeće Telekom Srbija je dopisom od 26. marta 2025. obavestilo NBS da namerava da prestane sa poslovanjem institucije elektronskog novca u okviru Telekoma Srbija.

Odnosno da planira da prestane sa izdavanjem elektronskog novca i pružanjem platnih usluga za koje mu je data dozvola.

Dozvolu dobili pre šest godina

Podsetimo, dozvola za izdavanje elektronskog novca Telekomu je izdata u martu 2019. godine.

Ta dozvola je, pored izdavanja elektronskog novca, Telekomu omogućavala da pruža i „platnu uslugu izvršavanja platne transakcije za koju platilac daje saglasnost upotrebom telekomunikacionog, digitalnog ili informaciono-tehnološkog uređaja i plaćanje se vrši operatoru telekomunikacione, digitalne ili informaciono-tehnološke mreže, koji deluje samo kao posrednik između korisnika platnih usluga i prodavca proizvoda ili pružaoca usluga“.

Kako se vidi u donetom rešenju o oduzimanju dozvole, dozvola prestaje da važi na dan donošenja rešenja.

Nakon prestanka važenja dozvole za izdavanje elektronskog novca Telekom Srbija ne može da zaključuje nove pravne poslove koji se odnose na izdavanje elektronskog novca i pružanje platne usluge.

Ne može ni da izdaje elektronski novac ili da omogućava plaćanja elektronskim novcem. Onemogućeno je prihvatanje elektronskog novca ili prenos elektronskog novca, na osnovu prethodno zaključenih ugovora o izdavanju ili prihvatanju elektronskog novca.

Telekom Srbija i elektronski novac

U poslednjem dostupnom finansijskom izveštaju Telekoma za 2023. stoji da preduzeće posluje kao Institucija elektronskog novca i da ima dozvolu za obavljanje usluga:

  • izdavanje elektronskog novca putem virtuelnog računa;
  • otkup elektronskog novca s virtuelnog računa;
  • prenos elektronskog novca s virtuelnog računa na virtuelni račun;
  • plaćanje kod trgovaca registrovanih na platformi;
  • izvršavanje platnih transakcija;

U izveštaju se dodaje da je počev od marta 2020, preduzeće kao Institucija elektronskog novca pružalo uslugu izdavanja elektronskog novca u kontrolisanom okruženju. I uz određene limite u pogledu broja korisnika i vrste raspoloživih platnih transakcija.

Kako se vidi iz izveštaja, u 2023. godini je bilo 20 transakcija kupovine elektronskog novca od strane korisnika. U toku iste godine bilo je 23 transakcije plaćanja elektronskim novcem od strane korisnika.

U 2022. godini bilo je 18 transakcija kupovine elektronskog novca od strane korisnika i 21 transakcija plaćanja.

Tokom 2023. ovo preduzeće još nije bilo započelo sa pružanjem registrovane platne usluge izvršavanja platne transakcije za koju platilac daje saglasnost upotrebom telekomunikacionog, digitalnog ili informaciono-tehnološkog uređaja.

Šta je elektronski novac?

Na sajtu NBS stoji da korisnici mogu da dođu u posed elektronskog novca nakon što izvrše uplatu novčanih sredstava instituciji elektronskog novca. Ta uplata vrši se pomoću platne kartice, prenosom sa računa ili neposrednom uplatom.

Izdavalac elektronskog novca dužan je da odmah posle prijema novčanih sredstava izda elektronski novac u visini primljenih novčanih sredstava.

registru institucija elektronskog novca nalazi se sedam firmi, uključujući i Telekom kome je sada oduzeta dozvola. Pored Telekoma, kao institucije elektronskog novca nabrojane su firme: LED Pay, Chip card, Payspot, Alta group, Transaks i Tenfore.

Kako se koristi elektronski novac?

Na sajtu NBS stoji da institucija elektronskog novca izdaje potvrdu o izdavanju elektronskog novca. Na potvrdi se nalazi jedinstveni broj, koji omogućava raspolaganje elektronskim novcem

Da bi se koristio elektronski novac, treba izabrati odgovarajuću internet prodavnicu (veb-sajt sajt trgovca) koja vrši prodaju svojih proizvoda i usluga ovim putem.

Prilikom kupovine proizvoda potrebno je kao opciju plaćanja odabrati elektronski novac i uneti podatke s potvrde (PIN i poslednje tri cifre broja potvrde), nakon čega se kupovina realizuje.

Prema podacima iz statistike NBS, u 2024. godini bilo je 833.858 transakcija sa računa e-novca, čija je vrednost iznosila oko 1,56 milijardi dinara. U odnosu na druge platne usluge (internet plaćanje, mobilno plaćanje, tekući račun, platne kartice i dr.), elektronski novac ima ubedljivo najmanje korisnika.

(Forbes)

0
❤️
0
👍
0
😲
0
😢
0
😠
0

Nema komentara