Uspeh „Telekom Srbija”: Broj korisnika dostigao 11,4 miliona u 2023. godini

Uspeh „Telekom Srbija”: Broj korisnika dostigao 11,4 miliona u 2023. godini

Foto: TeleSrbija, M.K.

Prihodi su dostigli skoro dve milijarde evra, odnosno 230,8 milijardi dinara, dok je operativna dobit pre amortizacije i kamata premašila milijardu evra ili 112,5 milijardi dinara. Broj korisnika, naročito u Srbiji, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori, povećan je na 11,4 miliona, beležeći rast od 6,2% tokom prošle godine.

Što se tiče broja korisnika, tokom 2023. godine, broj pretplatnika povećan je za 266.000, čime je "Telekom" u Srbiji dosegao 8,1 milion korisnika. U Bosni i Hercegovini broj korisnika je 2,1 miliona, dok je u Crnoj Gori 740.000. Izvan ovih tržišta, naše usluge koristi 356.000 korisnika. "Telekom Srbija" je lider u Srbiji u fiksnoj i mobilnoj telefoniji, kao i u internetu i kablovskoj televiziji. U BiH smo lideri u fiksnoj telefoniji, dok smo drugi po broju korisnika u mobilnoj telefoniji i kablovskoj mreži. U Crnoj Gori smo drugi u fiksnoj telefoniji, ali smo prvi po broju mobilnih pretplatnika, kao i u kablovskoj televiziji i internetu, navode Novosti.

Rast prihoda

Poslovni prihodi su u ovom periodu porasli za impresivnih 41%, odnosno za 67,3 milijarde dinara. Prihodi su rasli po tržištima: u Srbiji za 38%, u BiH za 58%, u Crnoj Gori za 45%, dok je rast na međunarodnom nivou iznosio 24%. Troškovi su takođe rasli, ali u skladu sa rastom kompanije, po stopi od 4%. Ipak, povećana operativna efikasnost dovela je do smanjenja poslovnih rashoda sa 58% na 45%.

Smanjena zaduženost

Odnos neto duga i EBITA (profit pre amortizacije, poreza na dobit i kamata) je u padu, što je pozitivan rezultat. U 2022. godini taj odnos je bio 3,5, dok je sada 2,3. Dug je povećan za 58,3 milijarde dinara, ali su prihodi takođe rasli, pa je njihov odnos povoljniji u poređenju sa 2022. godinom. Prema rečima Karima Taga, lidera u Global tajmu, ovaj odnos je na donjem srednjem nivou za globalne telekomunikacione operatere. Odnos duga "Telekoma Srbija" je ispod nivoa američkog "T-Mobile-a" čiji je odnos 2,9, i znatno niži od "Telekoma Italija" čiji je zaduženje u poređenju sa prihodima 4,7, te daleko ispod "Selineksa" i "CBA Komsa" sa odnosom 7,3. Sličan je "Vodafonu".

Prema Tagovim podacima iznetim na konferenciji "Budućnost telekomunikacija i ekosistem" održanoj u Njujorku 10. novembra 2023. godine, uobičajeni odnos duga i prihoda kod telekomunikacionih kompanija je između dva do četiri puta, pa se može zaključiti da je "Telekom Srbija" na donjoj granici uobičajene zaduženosti.

MTS najbolja mreža

MTS je proglašen najboljom mobilnom mrežom u Srbiji, jer je u uporednoj analizi, u domenu govornog i internet saobraćaja, od mogućih 1.000 bodova osvojio 940,75. Prema metodologiji nemačke kompanije Net heck, MTS mreža je od maksimalnih 350 poena dobila 333,22, dok je merenjem internet saobraćaja od mogućih 650 osvojila 607,53 poena. Izvršni direktor za tehniku "Telekoma Srbija" Đorđe Marović, ocenio je da ovakvi rezultati dolaze kao rezultat posvećenog timskog rada, stručnog pristupa zaposlenih i sprovođenja dobro osmišljenih strateških inicijativa.

Impresivan rast u BiH

Prosečan prihod po korisniku takođe ide uzlaznom putanjom. U Srbiji je 2023. godine prosečan prihod po korisniku porastao za 2% u internetu i mobilnoj telefoniji, dok je u kablovskoj televiziji rast iznosio čak 5%. U BiH je rast bio eksplozivan, naročito u broju kablovskih pretplatnika, gde je zabeležen rast od 20% u poređenju sa 2022. godinom. U Crnoj Gori broj korisnika interneta je povećan za 4%, dok je broj korisnika kablovske televizije porastao za 8%.

2
❤️
0
👍
0
😲
2
😢
2
😠
0

Nema komentara