United Grupa i SBB traže da RATEL započne aukciju za 5G mrežu

United Grupa i SBB traže da RATEL započne aukciju za 5G mrežu

Operator fiksnih usluga SBB, kao i njihov vlasnik United Grupa, podneli su zvaničan zahtev podnela je zvanični zahtev Regulatornoj agenciji za elektronske komunikacije i poštanske usluge Srbije (RATEL) da pokrene postupak javnog nadmetanja za 5G frekvencijske opsege, navedeno je u saopštenju koje je preneo N1.

United Grupa je, kako navode, uz zahtev, koji je prosleđen i Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija (MTT), priložila i studiju sprovedenu od strane SBB-a sa međunarodnim stručnjacima koja dokazuje da bi „dodela 5G spektra pružila brojne mogućnosti korisnicima i podstakla konkurenciju i inovacije u zemlji”.

Izvršni direktor SBB-a, Milija Zeković, ističe da „SBB veruje da su stekli uslovi u Srbiji za početak aukcije. Pravo je vreme da Srbija krene u korak sa susednim zemljama članicama Evropske unije i obezbedi svoju 5G budućnost. U potpunosti treba da iskoristimo sve mogućnosti koje razvoj digitalnog društva donosi građanima. Brzo uvođenje 5G usluga je preduslov za to”.

U intervjuu za N1 on je dodao da se „SBB u potpunosti zalaže za principe slobodne konkurencije i fer tržišnih uslova, uz istovremenu težnju kompanije da proširi svoje poslovanje na mobilnu telefoniju u skladu sa zakonskim okvirom”.

Inače, Vlada Srbije je prethodno nekoliko puta najavila da će aukcija biti održana do marta 2021. godine, međutim, javnosti je u međuvremenu saopšteno da će nadmetanje biti odloženo za kraj godine i to iz razloga ekonomske krize izazvane pandemijom.

U svom izlaganju koje je preneo N1, SBB ističe prednosti uvođenja 5G tehnologije na tržište po korisnike u Srbiji, konkretno da će uvođenje multi-band 5G mreže i njen dalji razvoj podstaći konkurentnost na lokalnom tržištu.

SBB dalje navodi da bi „sa dovoljno spektra i pravim podsticajima, kako za postojeće tako i za nove mobilne operatore da ulažu na tržište, koristi za građane, privredu i ekonomiju uopšte, bile ogromne”.

Dalje iznose rezultate studije koji ukazuju da Srbija „zaostaje kada je reč o inovacijama” i da su „usluge mobilne telefonije koje se pružaju korisnicima u Srbiji skuplje i lošijeg kvaliteta u odnosu na [Evropsku uniju]”. SBB napominje da „građani Srbije plaćaju više cene usluga od korisnika u Austriji, Sloveniji i Hrvatskoj – i to za lošiji kvalitet – čak i kada usluge pružaju isti operatori koji posluju u svim navedenim zemljama, kao i u Srbiji”, verovatno misleći na poslovanje A1 grupe u Srbiji kao Vip mobile.

Pogledajte i Dejan Turk: Vip mobile postaje A1 u 2021

United Grupa smatra da je „sektor [mobilnih komunikacija] nedovoljno konkurentan i da postojeći operatori uživaju status quo, izolovani od značajnih uticaja na makro i mikro ekonomskom nivou”.

Konkretno, navode 4 koraka koje RATEL u saradnji sa MTT može preduzeti u narednih godinu dana kako bi obezbedio 5G budućnost u Srbiji:

  1. Kreiranje jednostavnog i transparentnog plana za oslobađanje spektra u narednih 5 godina (tzv. roadmap)
  2. Zakazivanje multi-band aukcije 5G koja će biti otvorena za sve učesnike do kraja 2021. godine
  3. Definisanje uslova licenciranja pogodnih za investitore koji podržavaju i postojeće operatore i potencijalne nove učesnike
  4. Određivanje razumnih iznosa naknada i ostalih uslova koje će dovesti do efikasne raspodele spektra i do njegove dostupnosti svakom ko ima održivi biznis model

SBB ističe da „dodeljivanje 5G spektra u Srbiji ima potencijal da transformiše konvergentnu telekomunikacionu industriju u zemlji”.

„RATEL i Ministarstvo […] biće ključni u transformaciji tržišta nakon što RATEL pokrene transparentan i sveobuhvatan postupak aukcije mobilnog spektra, uključujući i upotrebu 5G, kao i preraspodelu licenci koje ističu”, navodi se u studiji.

Podsećamo da je Telenor Srbija u junu 2019. godine pustio u rad test 5G baznu stanicu na 3.6 GHz, u Naučno-tehnološkom parku, uz ceremoniju kojoj je prisustvovao tadašnji Ministar MTT Rasim Ljajić. Nažalost, od tad nije bilo pomaka na polju razvoja i primene 5G tehnologije u Srbiji, a test licenca Telenoru je istekla početkom 2020. godine.

Kompanija Vip mobile, koja posluje u okviru A1 Grupe, je više puta istakla interesovanje za dodelu 5G spektra i uvođenje tehnologije na tržište. Tadašnji CTO Vip mobile, Natali Delić, je u intervjuu za PC Press istakla da Vip planira da instalira 5G tehnologiju čim budu dodeljeni frekvencijski opsezi, što je bilo zakazano za početak 2021. godine. Kao i Telenor, i Vip bi koristio niže opsege na 3.5 GHz i 700 MHz. Nažalost, kao i sa Telenorom, pomaka nije bilo od tada.

Jedini operator koji ćuti na temu 5G tehnologije je Telekom Srbija, koji je nakon obećanja da će sarađivati sa Huawei-jem u okviru projekta „ALL-IP Transformacije” i kod realizacije 5G mreže, bio potpuno nem na ovu temu. Dodatno, predsednik Vučić je u septembru prošle godine potpisao Sporazum sa administracijom Američkog predsednika Trampa u kojem se obavezao, između ostalog, da Srbija neće koristiti Huawei opremu za 5G tehnologiju.

0
❤️
0
👍
0
😲
0
😢
0
😠
0

Nema komentara